Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Flora, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Czekają na S12

Powiaty, w których wybudowano nowe nitki S12 przeżywają rozkwit. Dlatego Stowarzyszenie na rzecz budowy ekspresówki, którego członkami jest powiat kaliski i miasto Kalisz, ma nadzieję, że jak najszybciej znajdą się pieniądze nie tylko na stworzenie koncepcji jej budowy, ale i realizację tej inwestycji. Aktualnie w Sejmie trwają prace nad modyfikacją program budowy dróg i autostrad, dlatego trudno powiedzieć ,jak potoczą się losy nie tylko tego projektu, ale tez kilku innych obwodnic w naszym regionie.

Droga krajowa nr 12 to najkrótsze połączenie wschodniej i zachodniej granicy naszego kraju. Biegnie przez 6 województw. Najczęściej przez same centra miast. Dlatego samorządy, które położone są wzdłuż drogi, zabiegają o wytyczenie nowej nitki i przekształcenie jej w drogę ekspresową. Lokalna koncepcja „eski” już jest. Według projektu stworzonego przez powiat kaliski, miasto i gminę Gołuchów  nitka miałaby biec ulicą Poznańską w  Kaliszu i dalej przed Kościelną Wsią kierowałby się na zachód, by w okolicach Sobótki połączyć się z drogą krajową nr 11 i dalej drogą ekspresową do Poznania. – Przed nami etap stworzenia, napisania wniosku do rządu o przygotowanie wstępnej koncepcji budowy tej trasy – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Jak to jest ważne pokazują przykłady samorządów, gdzie już powstała droga ekspresowa. Widać wymierne skutki, którymi są dynamiczniejszy rozwój gospodarczy, turystyczny czy kulturalny. I oczywisty komunikacyjny. Każdy kto jeździ przez nasz region wie, jak trudno przejechać przez największe miasta, jak długo stoi się w korkach.

Stowarzyszenie powstało w 2015 roku. W ubiegłym roku w powstał także Parlamentarny Zespół ds. budowy drogi ekspresowej S12, którego członkowie wspólnie mają zabiegać o wytyczenie i wybudowanie trasy. Lobby jest, także dotyczące innych tras w Wielkopolsce, ale aktualnie trwają prace nad zmianami w programie budowy dróg i autostrad, dlatego nie wiadomo jak będą wyglądać w przyszłości inwestycje wpisane do niego w poprzednich latach. – Prace w kwestii przekonania do realizacji tej inwestycji są – mówi Andżelika Możdżanowska, posłanka PSL. - I to jest niezwykle ważne tak,  jak samo powstanie drogi, ale też kilku innych obwodnic, które są w zakresie naszego oddziaływania. Mam na myśli obwodnicę Koźmina Wielkopolskiego czy Pleszewa. W poprzedniej kadencji udało nam się zbudować siatkę przyszłych inwestycji, na których te z południowej Wielkopolski się znalazły. Część jest finalizowana, czyli Jarocin, drugi etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, pierwszy i drugi etap Kępna. I teraz jest czas na kolejne projekty i w tym jest Kalisz.  

DK 12 biegnie od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami. Przez ponad 30 samorządów. Ma 750 kilometrów długości.

AW, zdjęcie: google.maps.com

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany