sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 styczeń 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Łaskoczą i irytują. Jak poradzić sobie z „przecinkami”?

Chociaż mają zaledwie kilka milimetrów długości, nie dają spokoju, łaskocząc i drażniąc ciało. Oblegają ogrody, balkony, parapety w mieszkaniach. Lato to ich czas. Owady potocznie nazywane „przecinkami” to tak naprawdę wciornastki. – Czy jest jakiś sposób, by się ich pozbyć? – pytają nasi czytelnicy i na dowód, że tych nieproszonych gości jest coraz więcej, przesyłają zdjęcia.   

Wciornastki nazywane są także przylżeńcami. Ich nasilenie zwiększa się w czasie kwitnienia zbóż. Internauci na rozmaitych forach poszukują jednak metod na zwalczenie owadów, zwłaszcza że nie tylko irytują ludzi, ale i szkodzą rozmaitym urządzeniom. Dostają się np. pod powierzchnię ekranów komputerowych, a wtedy konieczna jest interwencja specjalisty, który urządzenie rozmontuje i wyczyści.

Na szczęście „przecinki” nie wyrządzają ludziom krzywdy, chociaż ich obecność może być irytująca. Osiadają na skórze, łaskocząc i drażniąc. Niestety nie ma skutecznej metody na ich zwalczenie w warunkach domowych. Można ratować się środkami np. przeciw komarom, ale i to nie gwarantuje wygranej z niepożądanymi gośćmi.

Wciornastki to rząd owadów, który obejmuje około 5 tysięcy gatunków. W Polsce występuje ich około 220. Żywią się tkankami i sokami roślinnymi, osiadają nie tylko na uprawach, ale i roślinach doniczkowych czy ozdobnych. Nie lubią wilgoci, dlatego można często myć domową roślinność, a w domu warto utrzymywać wysoką wilgotność np. przez rozkładanie wilgotnych ręczników. A najlepiej po prostu… przeczekać oblężenie.

mz, fot. czytelnicy portalu

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz