Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Rena, Harasym

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Książki na śmietniku

Ten smutny obrazek uwiecznił jeden z czytelników naszego portalu. Książki, które wylądowały na śmietniku na osiedlu Asnyka nie tylko są dobrze zachowane, ale i wartościowe pod względem literackim. A można było zwyczajnie je oddać…

Poszedłem dziś wyrzucić śmieci, jak co wieczór. I oto co napotkałem: kilkanaście całkiem dobrych jeszcze książek leżących pod koszem – pisze do nas Konrad z osiedla Asnyka. - Czy już nie ma szacunku dla słowa pisanego? Przecież można było je oddać do antykwariatu, biblioteki, czy po prostu zostawić na ławce. Mogłyby komuś jeszcze posłużyć”. W swoim mailu Konrad przyznaje, że wszystko przenosi się na elektroniczne nośniki informacji, komentując ze smutkiem: „Może to i lepiej i bezpieczniej dla nich, bo nigdy nie widziałem całkiem sprawnego tableta, laptopa czy smartfona na śmietniku. A "sprawne" książki widzę”.

Uwiecznione przez niego książki są nie tylko w dobrym stanie; na śmietnik trafiły takie pozycje jak „Przygody Hucka” – jedna z najbardziej znanych powieści dla młodzieży Marka Twaina , „Panna Trau” Hanny Muszyńskiej-Hoffmanowej czy „Życie Literackie Kalisza 1870-1903” Edwarda Polanowskiego. –  Dla mnie jako filologa to bardzo smutne – komentuje prof. UAM w Kaliszu dr  hab. Piotr Łuszczykiewicz. – Oczywiście nie wszystkie książki wydane w ostatnich kilkudziesięciu latach są wartościowe, ale nie można tego powiedzieć akurat o tych wymienionych. A wystarczyło przekazać je chociażby bibliotece miejskiej, która prowadzi bardzo mądrą i szlachetną akcję „uwalniania książek”. Być może ktoś by z nich jeszcze skorzystał.

 

Akcja pod nazwą bookcrossing polega nieodpłatnym przekazywaniu książek, które po przeczytaniu po prostu podaje się dalej. W Kaliszu zapoczątkowana została z okazji Święta Miasta w 2012 roku i z powodzeniem prowadzona jest do dnia dzisiejszego. – Od tego czasu otrzymaliśmy od kaliszan, a następnie „uwolniliśmy” co najmniej 1,5 tysiąca, a pewnie nawet więcej książek. Trafiają do nas olbrzymie ilości książek – mówi Karena Łuszczykiewicz, kierownik sieci miejskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. – A czytelnicy szukają naprawdę wszystkiego, również pozycji, które wydawać by się mogło nie mają szans jeszcze kogoś zainteresować, np. dzieła Lenina. Takich książek potrzebują np. studenci do pracy. Dlatego wyrzucanie jakichkolwiek książek na śmietnik jest dla mnie nie do pomyślenia.

 

Tym bardziej, że oddać można je w blisko 20 punktach na terenie miasta uczestniczących w akcji bookcorssingu. To Biblioteka Główna i jej filie – w sumie 10 placówek oraz kilka kolejnych miejsc, które chętnie przyjmują i „uwalniają” książki. – Najwięcej trafia do biblioteki przy ul. Łaziennej, która jest czynna codziennie do godz. 15.30. Jeśli ktoś ma dużo książek,  bo np. likwiduje jakieś zbiory jesteśmy w stanie sami po nie podjechać – dodaje Karena Łuszczykiewicz.

Niepotrzebne książki można zostawiać we wszystkich kaliskich bibliotekach, a także następujących punktach:  Kawiarnia Anabell ul. Główny Rynek 9, Klub BeKa ul. Piekarska 13, Cafe.Calisia.pl al. Wolności 6, Domek Parkowego ul. Niecała 7, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka ul. Grodzka 1, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika ul. Kościuszki 10.

MIK, fot. czytelnik portalu

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany