Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Martyna, Marcjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Kaliszanie przeciwni zmianie herbu miasta

,,Władza próbuje zmienić herb Kalisza bez poinformowania o tym mieszkańców i bez żadnej konsultacji z nimi. Jeżeli leży Wam na sercu dobro Kalisza dajcie wyraz swego niezadowolenia w tej sprawie’’ – taki apel do mieszkańców miasta wystosował Krzysztof Pietrzak ze Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Jego zdanie podziela coraz więcej osób, które mają za złe samorządowcom zmianę herbu miasta. Władze swoją decyzję tłumaczą tym, że dotychczasowy znak nie spełniał wymogów Komisji Heraldycznej i modyfikacja jest konieczna.  

Dotychczas używany herb Kalisza nie spełniał niektórych wymogów heraldycznych i w związku z tym władze Miasta zwróciły się do ekspertów, by ci zaproponowali odpowiednie zmiany. - Jestem pozytywnie zdumiony, zaskoczony i cieszę się z tego, że władze Kalisza mają tę świadomość, że ten herb jest niezgodny z zasadami heraldyki obowiązującymi w Polsce i nie tylko w Polsce – mówił w grudniu prof. Piotr Gołdyn, który przedstawił wtedy samorządowcom proponowane zmiany. – Nie są one drastyczne. Odchodzimy od tzw. zasady alternacji, czyli zlewania się barw, ponieważ nie można barwy czerwonej kłaść na barwę niebieską, jak to jest do tej pory – tłumaczył.

Takimi herbami aktualnie posługuje się Kalisz...

... a to wstępna propozycja nowego herbu.

Przedstawiony przez niego nowy herb nie jest jednak jeszcze ostateczną wersją. - W trakcie ostatniego spotkania padły kolejne propozycje zmian, które profesor teraz nanosi. Wszyscy czekamy na wynik końcowy. Otrzymamy go od profesora w lutym. Wtedy gotowy projekt zostanie przekazany Komisji Heraldycznej. Bo tylko ona może wydać pozytywną opinię na temat zgodności naszego herbu z zasadami heraldyki, weksykologii i tradycją historyczną. Tylko taki herb, zaopiniowany pozytywnie, jest legalny – tłumaczy Elżbieta Zmarzła, rzecznik kaliskiego Urzędu Miejskiego.

Czy taki herb, choć pozytywnie przyjęty przez Komisję Heraldyczną, zostanie równie entuzjastycznie odebrany przez kaliszan? Już teraz nie brakuje osób, którym nie podobają się zmiany i fakt, że decyzje podejmowane są bez udziału kaliszan.

,,Mieszkańcy Kalisza z mocy prawa tworzą wspólnotę samorządową, a w konsekwencji należy uznać ich za pierwotny i podstawowy podmiot władzy w gminie. To oni powinni decydować o najważniejszych sprawach Miasta. Dzisiaj władza chce zmienić wygląd herbu miejskiego, z nikim na ten temat nie rozmawiając czy konsultując. To bardzo duży jej błąd, a zarazem lekceważenie przez nią mieszkańców’’ – pisze w liście do prezydenta i radnych Krzysztof Pietrzak ze Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Jednocześnie zachęca innych mieszkańców miasta do podobnego kroku. - ,,W sprawie zmiany herbu Kalisza musimy się zjednoczyć, dając wyraz swego niezadowolenia poprzez napisanie i wysłanie listu. Pokażmy władzy, że chcemy również decydować o sprawach ważnych dla naszego Miasta, a tą sprawą na pewno jest jego zmiana.’’

Na razie nie wiadomo, czy takie głosy władze miasta w ogóle wezmą pod uwagę i kiedy ewentualne zmiany wejdą w życie.- Trudno dziś powiedzieć, ile czasu komisja będzie potrzebować na wydanie opinii o herbie Kalisza. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej, podpisanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, Rada Miejska będzie mogła zmienić dotychczasową uchwałę w sprawie Statutu Kalisza - miasta na prawach powiatu, którego załącznikiem jest między innymi herb – dodaje Elżbieta Zmarzła.

Taka zmieniona uchwała będzie podlegała publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. - Tylko taka jest droga i tylko wtedy będziemy mogli legalnie posługiwać się herbem. Wszystkim nam zależy na tym, żeby to było jak najszybciej, trudno dziś podać konkretny termin, robimy to rzetelnie i zgodnie z obowiązującym prawem – zapewnia rzeczniczka Urzędu Miasta.

Procedura nie uwzględnia więc konsultacji społecznych na temat przyszłego wyglądu herbu.

Przypomnijmy, że zmienić mają się głównie barwy na herbie. Zamiast granatowego tła będzie białe, kolor zmieni również ubiór trębacza z brązowego na niebieski. Modyfikacji ma ulec też wygląd sztandaru, flag, a nawet odznaczeń przyznawanych przez prezydenta oraz łańcuch, który nosi włodarz Miasta. Ile to wszystko będzie kosztować? Jak wynika z rejestru umów zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej, do tej pory za projekty zmian Miasto zapłaciło 23 643 zł.

Katarzyna Krzywda, fot. autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/