Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Adolfa, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Aktualności

Kaliskie skarby w Biskupinie

Najcenniejsze, głównie numizmatyczne znaleziska archeologiczne z najstarszego okresu istnienia Kalisza zaprezentowane zostały w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Wystawa pt.” Skarby doliny Prosny” uświetniła oficjalne otwarcie sezonu turystycznego.   

Ta wyjątkowa ekspozycja, prezentująca prawdziwe skarby starożytności i średniowiecza, które zachowały się w dolinie Prosny, i tutaj też zostały odkryte i opisane przez kaliskich archeologów, po raz pierwszy zaprezentowana została dokładnie przed czterema laty, na Zamku Królewskim w Warszawie. Był to jeden z elementów bogatego kalendarza obchodów jubileuszu 18,5 wieków Kalisza. Od minionego tygodnia najcenniejsze, głównie numizmatyczne znaleziska dokumentujące bogatą historię ziemi kaliskiej, można oglądać także we wnętrzach popularnego rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, gdzie tzw. długim weekendem z epoką kamienia rozpoczął się tegoroczny sezon turystyczny.  - Osią ekspozycji „Skarby doliny Prosny” są monety, licznie znajdowane w Kaliszu oraz jego okolicach, które doskonale ilustrują bogatą historię tych ziem. Mamy się czym pochwalić. Monetarnych znalezisk z różnych okresów jest bowiem mnóstwo – mówi Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jeden z komisarzy wystawy.

Eksponaty dokumentują m.in. historię jednej z najstarszych mennic celtyckich obecnej Polski, odkrytych w podkaliskim Jankowie. Są też momenty i inne znaleziska z okresu szlaku  bursztynowego - grób kowala, a także miecz z imieniem płatnerza rzymskiego ALIUS PA. Z kolei z czasów średniowiecza, kiedy to Kalisz przeżywał swój drugi rozkwit, na wystawie prezentowane są liczne monety  pochodzące z  Piwonic, Rajskowa, Jastrzębnik, Ogorzelczyna i Słuszkowa. Znalezione tam skarby to zarówno monety arabskie – dirhemy, licznie napływające wówczas do Polski, jak i denary krzyżowe, które z początkiem powstania Państwa Polskiego zaczęły obiegać po tych ziemiach.  Na uwagę zasługuje jedna z najstarszych monet polskich – denar Bolesława Chrobrego z wizerunkiem strzały, pochodzący ze skarbu z Rajskowa, a także unikatowy zespół denarów Sieciecha – palatyna Władysława Hermana oraz księcia Zbigniewa, produkowanych zapewne w Kaliszu, które znalazły się w składzie depozytu ze Słuszkowa.

Z nieco późniejszego okresu, bo z XII wieku pochodzą inne cenne zabytki – m.in. brakteaty księcia Mieszka III, a także słynna patena kaliska (na wystawie znajduje się kopia), dar tegoż księcia dla klasztoru w Lądzie nad Wartą. - Ekspozycja w Biskupinie została dodatkowo poszerzona o tzw. skarb z Dobrzeca, złożony z placków srebra, monet i licznych ozdób wydobytych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych tam w 2011 roku. Nowym elementem wystawy jest też tzw. depozyt z Bolesławca datowany na V okres epoki brązu, obejmujący około 50 ozdób z tego czasu, a wydobyty w 2010 roku – dodaje Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, kaliski badacz i współtwórca wystawy.   

Numizmatyczną wyprawę po historii Kalisza kończy prezentacja skarbu z Kościelnej Wsi. Depozyt ten jest największym, zachowanym do chwili obecnej późnośredniowiecznym znaleziskiem monetarnym z okolic Kalisza. W efektownym, glazurowanym naczyniu, zdobionym wyobrażeniami głów ludzkich znajdowało się ponad 3500 monet, przede wszystkim denarów z okresu panowania pierwszych Jagiellonów.

Wystawa w Biskupinie promować będzie historyczne bogactwo naszego miasta  przynajmniej do połowy sierpnia.  

Karina Zachara, RED, fot. Leszek Ziąbka, Dariusz Wyczółkowski 

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Gdyby wybory na prezydenta Kalisza odbyły się dzisiaj. Na kogo oddałbyś głos?:

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Zakladki na podstrony

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany