Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Adolfa, Adolf

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Nietoperzy harem

Harem powstał w jednym ze schronów przygotowanych dla nietoperzy przez kaliskie nadleśnictwo. W innych znaleziono pojedyncze osobniki lub ślady ich obecności. To efekt pilotażowego projektu w podkaliskich lasach. 30 budek pojawiło się rok temu. Leśnicy sprawdzili, czy te latające ssaki, które coraz częściej mają problemy ze znalezieniem naturalnych schronisk, są zainteresowane domami tworzonymi dla nich przez człowieka.

Leśnicy stworzyli trzy skupiska ze schronami przeznaczonymi dla nietoperzy. W każdym powiesili po 10 budek z trocinobetonu. Domki były w dwóch rozmiarach, tak by różne gatunki nietoperzy miały szansę się zagnieździć. - Nietoperze mają coraz większe problemy ze znalezieniem naturalnych warunków do zimowania – wyjaśnia Mirosław Niczyporuk z Nadleśnictwa Kalisz. - Uszczelniane są dachy, burzone są ich naturalne miejsca koczowania, jak rudery, piwnice są zamykane lub są likwidowane. A to są miejsca, w których zimują. Stąd pomysł schronów.

30 schronów powieszono w okresie jesienno – zimowym 2016/2017. We wrześniu ubiegłego roku leśnicy sprawdzili, czy nietoperze przyjęły zaproszenie i zagnieździły się w stworzonych dla nich skupiskach. - W trakcie kontroli stwierdziliśmy ubytek jednego schronu. Z dużym prawdopodobieństwem jest to efekt wandalizmu. Z 29 skontrolowanych budek 11 nosiło ślady zasiedlenia. W trakcie kontroli odnotowaliśmy obecność 13 osobników nietoperzy należących do przynajmniej dwóch gatunków: karlik większy (Pipistrellusnathusii) i karlik malutki/karlik drobny (Pipistrelluspipistrellus/Pipistrelluspygmeus) – zdradza Zbigniew Hudzia z Nadlesnictwa Kalisz, który był odpowiedzialny za pilotażowy projekt wieszania schronów w naszym regionie. - Jedna z budek zasiedlona była 8 osobnikami karlika większego. Uwzględniając   fenologię i specyfikę gatunku, można wnioskować, że był to harem. W jednym ze skupisk stwierdziliśmy występowanie odchodów, które należały do gatunku większego niż stwierdzone w innych lokalizacjach karliki. W kilku schronach stwierdzono występowanie błonkówek, głównie szerszeni.

Pilotażowy program będzie kontynuowany. Tak, by nietoperze mające problemy ze znalezieniem naturalnych zimowisk, a będące niezbędną częścią ekosystemu, zaczęły zasiedlać tereny zielone kaliskiego nadleśnictwa. - Dla nas ich obecność ma znaczenie ochronne dla lasu – wyjaśnia Mirosław Niczyporuk. - Nietoperze odżywiają się głównie owadami, a im więcej zjedzą szkodliwych owadów, tym lepiej dla nas.

Dlatego ślady nietoperzy w części schronów i znalezienie przedstawicieli konkretnych gatunków w pozostałych jest dobrą wróżbą na przyszłość. Prowadzące nocny tryb życia ssaki są długowieczne i przywiązują się do swoich kryjówek, dlatego potrzeba czasu, by zachęcić je do nowych lokalizacji. - Uzyskane wyniki należy interpretować jako początkowy etap zasiedlania. – dodaje Zbigniew Hudzia. - Mamy do czynienia z natychmiastową reakcją środowiska na wykonane w 2016 roku działania.

W kolejnych latach schrony powinny cieszyć się większą popularnością. Ich zasiedlenie pokazuje, że lokalizacja jest odpowiednia, a nietoperze szukają nowych miejsc bytowania i rozmnażania.

AW, zdjęcia arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany