Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Pelagia, Zbisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Chóry w bazylice ZDJĘCIA

Chóry z Wielkopolski wystąpiły w sobotnie popołudnie w Bazylice św. Józefa w Kaliszu, w ramach Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festival”. W XXII edycję festiwalu wpisano także Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Redemptoris Custos” poświęcony postaci patrona kaliskiej bazyliki.   

Podczas mszy świętej i po – w trakcie szczególnego koncertu Carmen Sacrum Festival, w Bazylice św. Józefa rozbrzmiewały dźwięki pieśni religijnych w wykonaniu m.in. zespołu wokalnego Minimus z Poznania, chóru Cantare z Żegocina i Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. Wystąpiły także: Chór „Canto Domine” parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Choczu , Towarzystwo Śpiewacze „Lira” przy parafii św. Gotarda w Kaliszu i Schola Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Koncert przeplatały recytacje wierszy nagrodzonych w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Redemptoris Custos”, które nawiązywały do świętego Józefa. - Zamysł konkursów narodził się w 1997 roku, kiedy to podczas podsumowania I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Vox Basilicae Calissiensis”, poświęconego św. Józefowi i św. Rodzinie okazało się, że brakuje odpowiednich, współczesnych tekstów literackich, do których można by komponować muzykę - informują organizatorzy. - W tym samym roku Towarzystwo Śpiewacze „Echo” w Kaliszu wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Kaliszu oraz z ks. Prałatem Lucjanem Andrzejczakiem Kustoszem Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ogłosili pierwszą edycję konkursu. Tytuł „Redemptoris Custos” (Opiekun Zbawiciela), zaczerpnięto z adhortacji Papieża Jana Pawła II o św. Józefie i jego roli w historii zbawienia.

Jury w składzie: prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – przewodniczący, ks. dr Jarosław Powąska – rezydent Rzymsko-Katolickiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu – członek, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz – Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu – członek, Marek Łakomy, dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej – członek, Joanna Walczak – Prezes Towarzystwa Śpiewaczego ECHO w Kaliszu – sekretarz spośród 55 nadesłanych tekstów nagrodziło sześć. Przyznano także dwa wyróżnienia.

Dwa wyróżnienia:

- Jerzy Piliszewski - Suplikacje - (godło IGREK),

- Katarzyna Wiktoria Polak - Sen o świętym Józefie - (godło KATRIN)

 

Kategoria - poezja przeznaczona do śpiewania:

- III nagroda - Marta Plota - Józefie z Nazaretu (godło ARKA),

- II nagroda – Marta Plota - Sercem łagodny (godło KROKUS),

- I nagroda – Marta Plota - U Józefa znajdziesz pokój (godło KOS),

Kategoria – pozostałe formy poetyckie:

- III nagroda - Maria Kocemba - Kaplica św. Józefa (godło WIATA)

- III nagroda – Bernard Stieler - O Świętym Józefie, gdybanie (godło ZEFIR).

- II nagroda - nie przyznano,

- I nagroda – Anna Piliszewska - Modlitwa do św. Józefa (godło OGRÓD ZIMOWY)

Nagrodzone wiersze zaczynają żyć własnym, artystycznym życiem. Do utworów nagrodzonych we wcześniejszych edycjach skomponowano także melodie.

Wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Śpiewacze „Echo” i Bazylikę św. Józefa było dofinansowane przez Miasto Kalisz w ramach mecenatu nad kulturą. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Magazyn Miejski i portal faktykaliskie.pl

(mz), fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany