Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 luty 2018 Godzina:
imieniny: Marta, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Barszcz Sosnowskiego zabija! Ta groźna roślina rośnie w Kaliszu

67-letnia kobieta z Jeleniej Góry zmarła na skutek oparzenia barszczem Sosnowskiego. Ta niebezpieczna roślina rośnie także w Kaliszu, o czym informowaliśmy kilka dni temu. Po naszym materiale odezwały się osoby, które spotkały ją nie tylko w Sulisławicach, ale także w Szczypiornie i pobliskich wsiach. To, że Kalisz również został opanowany przez barszcz widać na mapie badaczy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Ekologii w Warszawie.   

O barszczu Sosnowskiego, który pojawił się na kilku działkach w Sulisławicach i cały czas się rozprzestrzenia, pisaliśmy nie dalej jak tydzień temu CZYTAJ WIĘCEJ Po artykule odezwali się do nas czytelnicy portalu, którzy spotkali tę roślinę również w Szczypiornie, gdzie roślina także osiągnęła imponującą wysokość 2,5 metra oraz w podkaliskich miejscowościach m.in. na terenie gminy Szczytniki. Mimo to informacja o tym problemie do czasu realizowania przez nas materiału nie dotarła do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej, który i tak w tej sprawie nie jest w stanie wiele zdziałać, bo roślina znajduje się na prywatnych działkach. Bezsilna jest również straż pożarna, która jedyne co może zrobić, to zabezpieczyć teren.

Tak wyglądają skutki zetknięcia się z barszczem Sosnowskiego

Równie wysoka roślina, jak ta w Sulisławicach (na zdjęciu) ponoć rośnie także w Szczypiornie i podkaliskich miejscowościach

A barszcz Sosnowskiego należy jak najszybciej usunąć, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Spisu miejsc występowania tej rośliny podjęli się badacze z Wyższej Szkoły Zarządzania i Ekologii w Warszawie. Dzięki zgłoszeniom mieszkańców stworzyli tzw. ogólnopolski spis powszechny. Ostatnie opracowanie pochodzi z końca 2013 roku. Już wtedy na mapie oznaczono Kalisz. Najnowsza kompleksowa analiza zostanie przygotowana po obecnym sezonie. Specjaliści przypominają, żeby dobrze zapamiętać, jak wygląda roślina i się do niej nie zbliżać. Zwłaszcza w upalne dni, w które roślina jest najgroźniejsza - głównie dla dzieci, osób starszych i alergików.

Miejsca wystepowania barszczu Sosnowskiego

Ewelina Samulak, fot. arch.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany