Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Rena, Harasym

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

3 tys. ton chemikaliów w Szczypiornie! Interweniowała chemiczna PSP

5 zastępów chemicznej straży pożarnej i inspektorzy ochrony środowiska weszli dziś do magazynów w Szczypiornie w których przechowywane jest aż 3 tysiące ton niebezpiecznych chemikaliów. Właścicielowi magazynów, który sam się zgłosił do prokuratury grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Portal faktykaliskie.pl sprawą opuszczonego magazynu z chemikaliami na prośbę czytelnika zajmował się we wrześniu tego roku. Czytelnik informował, że z magazynu wyciekają niebezpieczne substancje. Na skutek wycieków z magazynu już raz, w ubiegłym roku interweniowała Państwowa Straż Pożarna, która wróciła na miejsce dziś, aby tym razem asystować pracownikom WIOŚ.   - Magazyn w całej kubaturze wypełniony jest pojemnikami różnej objętości z tymi substancjami. Praktycznie nie ma możliwości wejścia do środka – mówi  Dariusz Byliński, Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu.


W działaniach brała udział specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego i jednostka specjalizująca się w ratownictwie chemicznym PSP. Ratownicy zabezpieczali pracowników WIOŚ i sprawdzali poziom oddziaływania substancji toksycznych i zagrożenia wybuchowego. - Okazało się, że atmosfera jest bezpieczna i nie ma większego zagrożenia dla osób. Następnie pracownicy WIOŚ i przedstawiciel właściciela obiektu dokonali szczegółowego rozpoznania – dodaje Byliński.

Magazyn znajdujący się w sąsiedztwie dawnej Agromy wynajmuje firma z Poznania. Właściciel firmy już raz został zobligowany do usunięcia zagrażających środowisku odpadów, jednak po otrzymaniu wytycznych od PSP zapadł się pod ziemię.

Z tego powodu również Prokuratura Rejonowa w Kaliszu nie mogła postawić osobie odpowiedzialnej za składowanie chemikaliów zarzutów. Śledztwo zostało zawieszone w maju tego roku. Sytuacja znacząco uległa zmianie kilka dni temu. - W pierwszych dniach grudnia br. podejrzany stawił się w Prokuraturze Rejonowej  w Kaliszu. Wówczas śledztwo podjęto i przedstawiono zarzutymówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokuratura postawiła właścicielowi dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy składowania wbrew przepisom 3 tysięcy ton odpadów m.in. niebezpiecznych, za co grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo podejrzanemu zarzucono udaremnienie inspektorom WIOŚ przeprowadzenie kontroli, która mogła odbyć się dopiero dzisiaj. 

Ewelina Samulak, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany